Uczulenie na pyłki roślin jest rodzajem alergii sezonowej, czyli występuje w poszczególnych porach roku, gdy występuje pylenie roślin powodujących uczulenie. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Kiedy możemy mieć z tym kłopoty?
- Jak odróżnić alergię od przeziębienia.
- Jak radzić sobie podczas okresu pylenia?
- Jak się leczyć?
- Gdzie sprawdzać, co i kiedy pyli?
Alergia na pyłki roślin w większości przypadków ma łagodny przebieg, lecz może być uciążliwa. Najczęściej objawia się w postaci kataru siennego, według badań z tą przypadłością boryka się nawet 20% mieszkańców Polski.
Nie ma tu reguły, chorować na to może każdy, jednak pierwszych objawów upatruje się w czasie dzieciństwa. Z wiekiem osoba może stać się uczulona na kolejne rodzaje pyłków roślin.
Czym tam naprawdę jest alergia na pyłki roślin?
Jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, który błędnie identyfikuje poszczególne substancje np. pyłki roślin. Układ immunologiczny uważa je za substancje szkodliwe dla organizmu i uruchamia mechanizmy obronne.
U poszczególnych osób może wystąpić tzw. alergia krzyżowa, czyli rozszerzenie listy alergenów, które uczulają np. nowe pyłki roślin, a także w niektórych przypadkach poszczególne owoce i warzywa.
Jak odróżnić alergię od zwykłego przeziębienia?
Jeśli zauważasz u siebie regularnie powtarzające się objawy (kichanie, katar, zapalenie spojówek, bóle głowy i zatok), prawdopodobnie jest to alergia. Najlepiej będzie skontaktować się z lekarzem alergologiem, by przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, które pozwolą dobrze zdiagnozować problem.
Czynnikami, które mogą wpływać na wystąpienie alergii są m.in. młody wiek, predyspozycje genetyczne, obecność innych alergii, ale również zanieczyszczenie środowiska.
Jak radzić sobie w okresie pylenia i jak leczyć?
Alergolog po wykonaniu badań jest w stanie stwierdzić, jaka roślina uczula danego pacjenta. Leczenie alergii na pyłki roślin prowadzi się w kilku etapach.
Leczenie, gdy wystąpią objawy, prowadzi się głównie za pomocą leków antyhistaminowych, które działają na nasz układ immunologiczny. Blokują wytwarzanie przeciwciał i organizm reaguje w mniejszym stopniu na czynnik alergiczny. Leki te jednak mają mocne skutki uboczne: często powodują senność i uczucie zmęczenia. W terapii można stosować również kortykosterydy lub leki obkurczające naczynia krwionośne. Wszystko zależy od zaleceń alergologa.
Istnieje również możliwość zastosowania leczenia odczulającego, które przeprowadza się za pomocą szczepionek z pyłków powodujących alergię. Dzięki takiej kuracji alergia może mieć objawy o dużo mniejszej intensywności.
Warto mieć na uwadze, że ta forma leczenie nie zawsze jest skuteczna. Istnieje zasada, im prędzej, tym lepiej. Odczulanie jest najbardziej efektywne przy długotrwałym stosowaniu w wieku dziecięcym.
Gdy akurat jest okres pylenia roślin, polecamy nie wychodzenie z rana z domu (wtedy stężenie pyłków jest najwyższe), regularne sprzątanie pomieszczeń, w których przebywamy, a także częste mycie włosów, rąk oraz regularne pranie ubrań.
Kiedy będzie pylić?
Z pomocą mogą przyjść strony internetowe z prognozą dla alergików. Na mapie Polski zaprezentowane są cztery strefy, w zależności od pory i intensywności pylenia. Możemy tam sprawdzić okresy pylenia najczęściej uczulających roślin i traw.
Link do serwisu: https://www.claritine.pl/pl/prognoza-dla-alergikow/kalendarz-pylenia
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00
na Ciebie
wizyt