Bóle brzucha u dzieci są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza. Występują zarówno u przedszkolaków jak i nastolatków.Czy zawsze powinno to niepokoić rodziców? O tym problemie rozmawiamy z gastroenterologiem dziecięcym, dr Anną Korlatowicz-Bilar z Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS.
Kiedy powinniśmy się martwić zgłaszanymi przez dziecko dolegliwościami?
Przede wszystkim należy przeanalizować zasady żywieniowe naszego dziecka, czy dolegliwości mają związek z posiłkami.
Warto podkreślić, że modyfikacja diety, a przede wszystkim eliminacja słodyczy, chipsów, kolorowych napojów, które nie mają żadnych wartości odżywczych dla dziecka, ma ogromy wpływ na poprawę jego samo-poczucia.
Co w sytuacji, kiedy wprowadzamy zdrową dietę, a mimo wszystko nasze dziecko mówi nam o bólach brzucha?
Jeżeli bóle brzucha zaczynają się powtarzać, jesteście Państwo wzywani do przedszkola i szkoły, dziecko nie może się uczyć, następuje zaburzenie jego funkcjonowania, wtedy należy się udać do lekarza pediatry.
Czy bóle brzucha mogą sugerować poważną chorobę?
Na szczęście większość bólów brzucha u dzieci ma charakter czynnościowy. Rozpoznaje się go na podstawie
zgłaszanych przez dziecko dolegliwości, wykluczając jednocześnie w badaniach dodatkowych, zarówno laboratoryjnych jak i obrazowych (np. usg) obecność zmian organicznych, które mogłyby być przyczyną bólu.
Jakie badania podstawowe powinnam wykonać mojemu dziecku?
Rodzaj i zakres badań wynika z wywiadu i badania lekarskiego. Dziecko może zgłaszać same bóle brzucha, ale czasami mogą im towarzyszyć inne objawy. Dlatego też jeżeli objawy utrzymują się długo, albo wzrasta ich częstość, wtedy należy udać się do lekarza pediatry.
Po wstępnym badaniu lekarz ustala wskazania do badań laboratoryjnych i obrazowych takich jak np. usg jamy brzusznej. Może także skierować pacjenta do specjalisty – gastroenterologa dziecięcego.
Jakie objawy mogą sugerować poważne schorzenie, które wymaga diagnostyki gastrologicznej?
Mamy tzw. objawy alarmowe, które skłaniają nas do pogłębienia diagnostyki. Należą do nich bóle brzucha, które wybudzają dziecko w nocy, biegunka występująca w nocy, krwawienie z przewodu pokarmowego, długotrwałe wymioty, spadek masy ciała i zaburzenia wzra-stania, zaburzenia połykania, gorączki oraz szereg innych dolegliwości. Szczególnymi pacjentami są dzieci z rodzin obciążonych nieswoistymi zapaleniami jelit, chorobą trzewną lub innymi chorobami przewodu po-karmowego.
Oczywiście nawet w przypadku braku objawów alarmujących, jeśli do – dolegliwości dziecka wzbudzają niepokój rodziców, warto zasięgnąć po – rady specjalisty gastroenterologa. Lęk, który wynika z odczuwanych dolegliwości może w istotny sposób nasilać natężenie odczuwanego bólu.
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00
na Ciebie
wizyt