Kardiologia

W naszym Centrum wszechstronnie diagnozujemy i leczymy pacjentów z problemami kardiologicznymi.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną inwalidztwa i umieralności. Dotyczą one osób w coraz młodszym wieku (35-50 lat). Warto, by osoby, które skończyły 30 lat już profilaktycznie przyglądały się swojej kondycji zdrowotnej, wykonały np. podstawowe badania krwi i USG. W wieku 40 lat już na to najwyższy czas.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 21:00

Jak dojechać

Choroby układu krążenia to m.in.:

Zawał serca
Miażdżyca
Choroba wieńcowa
Nadciśnienie tętnicze
Wady serca
Zaburzenia rytmu serca
Niewydolność serca
Żylaki kończyn dolnych

Jeśli masz wątpliwość od jakich badań zacząć, a zależy Ci na kompleksowym sprawdzeniu kondycji serca i układu krążenia, skorzystaj z jednego z dwóch pakietów badań MOJE SERCE lub MOJE SERCE 40+.

Ten kompleksowy przegląd kardiologiczny jest dostosowany do wieku pacjenta i pozwala sprawdzić, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka lub czy już choruje, mimo że nie odczuwa dolegliwości.

Czynniki ryzyka

Choroby serca niestety należą do tych, które w wielu przypadkach sami na siebie sprowadzamy. Aby nie doprowadzić do problemów z sercem oraz układem krwionośnym warto:

Ograniczyć stres (zwłaszcza częsty i długotrwały)
Zdrowo się odżywiać (dieta ograniczająca wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi)
Dbać o aktywność ruchową i sprawność fizyczną (30 minut dziennie)
Dbać o prawidłową wagę
Ograniczyć używki ( głównie alkohol i papierosy)
Regularnie mierzyć ciśnienie
Sprawdzać poziom cholesterolu
Kontrolować poziom cukru we krwi

Eliminowanie czynników ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia m.in. poprzez zaprzestanie palenia, właściwą dietę i wagę oraz ruch fizyczny pozwoli żyć dłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem. Z badań naukowych wynika, że obniżenie poziomu cholesterolu o 1% zmniejsza zachorowanie na zawał o 2-3%, a zatem obniżenie poziomu cholesterolu o 20% zmniejsza ryzyko zawału o 40-50%!

Obniżenie nadciśnienia redukuje nie tylko ryzyko zachorowania na zawał, ale także na udar mózguWięcej o czynnikach ryzyka

Dolegliwości

Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle lub narastać powoli przez lata. O chorobach serca może świadczyć:

Przewlekłe zmęczenie

Zmęczenie może być oznaką niewydolności serca, które nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej, aby dotlenić komórki organizmu. Jeśli krew jest źle utlenowana, nawet niewielki wysiłek powoduje, że łatwo się męczymy, oblewa nas zimny pot. Kiedy zaś krew zalega w narządach (bo nie jest odpompowana), pojawia się duszność, kaszel (przekrwienie płuc) oraz senność po jedzeniu (przekrwienie wątroby).

Duszność

Duszność, czyli spłycenie oddechu lub brak tchu, związana z chorobą serca może pojawić się nawet po spokojnym spacerze czy wręcz podczas nocnego odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle, bez wyraźnego powodu i mogą towarzyszyć jej obrzęki i omdlenia, a także zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy, słaby apetyt, uczucie pełności w brzuchu, zaparcia, zawroty głowy, czasem utrata pamięci oraz splątanie.

Omdlenia

Jeśli serce nie dostarcza dostatecznej ilości krwi z tlenem do mózgu, dochodzi do omdlenia. Omdleń i utraty przytomności nie można lekceważyć i należy udać się do lekarza. Najczęstszą przyczyną utraty przytomności na tle sercowym jest arytmia: serce bije za wolno (poniżej 60 razy/minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy/minutę). Wówczas krew nie dociera do mózgu rytmicznie. Omdlenie może być też efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem.

Kołatanie serca

Silne i przyspieszone bicie serca oznacza, że wystąpił przedwczesny - przed skurczem w ramach prawidłowego rytmu - dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwamy gwałtowny, silny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm. Niebezpieczne są zwłaszcza napady bardzo szybkiego bicia, trwające ponad 2-3 minuty, nie związane z wysiłkiem, którym dodatkowo towarzyszy ból w klatce piersiowej. Jeśli takie objawy wystąpią należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.

Obrzęki

Obrzęki nóg, w okolicy kostek mogą świadczyć o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego. Często są one następstwem nieprawidłowego krążenia krwi w organizmie, którym dodatkowo towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia, duszność, problemy z wysiłkiem fizycznych (np. pokonaniem schodów), senność po jedzeniu, nocny kaszel - warto skonsultować się z kardiologiem.

Zasinienie skóry

Jeśli pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci, pomimo przebywania w ciepłym pomieszczeniu - może to być tzw. sinica. Takie objawy mogą wskazywać na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego.

Ból w klatce piersiowej

Jeśli ból zaczyna się pośrodku klatki piersiowej i towarzyszą mu duszności, ściskanie i ból zamostkowy - najprawdopodobniej jest to tzw. dusznica bolesna. Ból może trwać do 15 minut i pojawia się w czasie wysiłku lub gdy się czymś zdenerwujemy - ustępuje po odpoczynku. Nie należy tego jednak bagatelizować, gdyż może to być objawem niewydolności naczyń wieńcowych. Jeśli ból trwa dłużej, należy wezwać pogotowie.

Jeśli zaobserwujesz jeden z tych objawów, warto zgłosić się do kardiologa.

Diagnostyka

W trosce o serce, warto pamiętać o regularnym mierzeniu ciśnienia, badaniu poziomu cholesterolu oraz badaniach profilaktycznych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres badań:

EKG (elektrokardiogram)

Pozwala rozpoznawać zaburzenia rytmu serca. M.in.: przebyty zawał, niedokrwienie mięśnia serca, przerost mięśnia sercowego, usytuowanie serca w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze i nadciśnienie płucne, wady zastawkowe serca i pierwotne choroby mięśnia serca.

EKG wysiłkowe

Pokazuje, jak pracuje serce podczas wysiłku fizycznego, sprawdza jego wydolność. Przeprowadzane m.in. w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, choroby wieńcowej, u osób po zawale oraz u sportowców.

Holter EKG

Pozwala sprawdzić funkcjonowanie serca w ciągu zwykłego dnia. Jest to wielogodzinna rejestracja EKG w trakcie codziennych, całodobowych czynności pacjenta (badanie w ciągu 24h, 48h lub 72h).

Holter ciśnieniowy

Rejestracja ciśnienia tętniczego w trakcie codziennych czynności pacjenta (badanie w ciągu 24h lub 48h). Zalecane m.in. przy diagnostyce nadciśnienia.

USG serca (ECHO serca)

Pozwala wykryć wady serca i ocenić, jakie wywołują one skutki.

Badania laboratoryjne

M.in.:

 • lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol LDL i HDL)
 • trójglicerydy
 • morfologia
 • fibrynogen
 • cukier
 • CRP
 • TSH
 • hemoglobina glikowana (HbA1c)
 • kwas moczowy
 • kreatynina
 • jonogram
 • homocysteina
RTG serca

Umożliwia wstępne rozpoznanie wielu chorób i wad, które powodują zniekształcenie serca, a także pozwala stwierdzić stopień ukrwienia płuc.

Wyniki większości badań są gotowe jeszcze tego samego dnia.

Ciśnienie krwi

By utrzymać w zdrowiu swoje serce, ważne jest znać swoje ciśnienie krwi i liczby dotyczące cholesterolu. Osobom, które mają wysokie ciśnienie lub poziom cholesterolu, grozi większe ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Można mieć wysokie ciśnienie krwi lub wysoki cholesterol i nadal czuć się dobrze.

Nagłe skoki ciśnienia mogą pojawić się nawet wtedy, gdy ciśnienie krwi było do tej pory prawidłowe, czy też pomimo zażywania leków na nadciśnienie. Najczęściej objawia się bólem oczu i głowy, zaczerwienieniem twarzy oraz zawrotami. Może też wystąpić ból w klatce piersiowej.

Często skoki ciśnienia są spowodowane dużym stresem, przechodzeniem przez silne emocje lub nadmierny wysiłek fizyczny. Ale mogą je również wywołać zmiany ciśnienia atmosferycznego. Nie powinno się lekceważyć skoków ciśnienia ponieważ mogą być objawem:

Nadczynności tarczycy
Choroby nerek
Zaburzeń endokrynologicznych
Zwężenia cieśni aorty

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Mierzenie ciśnienia krwi to bardzo prosta czynność, pod warunkiem, że wiemy, jak zrobić to prawidłowo. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Odpowiednie przygotowanie

Nie należy mierzyć ciśnienia krwi bezpośrednio po dużym posiłku. Najlepiej odczekać minimum godzinę. Ważne też aby osoba podczas badania nie odczuwała zmęczenia fizycznego czy stresu - wtedy wskazany jest kilkuminutowy odpoczynek w pozycji siedzącej z podpartymi plecami, najlepiej w zacisznym pomieszczeniu.

Nie należy pić kawy i palić papierosów co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia
Ciśnienie krwi należy mierzyć przy normalnej temperaturze ciała

Jeżeli organizm jest wyziębiony lub rozgrzany, warto chwilę odczekać.

Pomiar powinien być dokonany w lewej ręce

Jeżeli lekarz stwierdzi słabe krążenie w lewej ręce, to mankiet można zapiąć wokół prawego nadgarstka.

Pozycja siedząca, z podpartymi plecami, bez uciskającej odzieży czy zegarka

Ręka powinna być luźno wsparta, bez odzieży do wysokości barku. Mankiet aparatu powinien znajdować się na wysokości serca, niezależnie od pozycji ciała pacjenta.

Interpretacja wyniku badania:

≥180 mm Hg ; ≥110 mm Hg - NADCIŚNIENIE II STOPNIA
160-179 mm Hg ; 100-109 mm Hg - NADCIŚNIENIE II STOPNIA
140-159 mm Hg ; 90-99 mm Hg - NADCIŚNIENIE I STOPNIA
130-139 mm Hg ; 85-89 mm Hg - WYSOKIE PRAWIDŁOWE
120-129 mm Hg ; 8-84 mm Hg - PRAWIDŁOWE
<120 mm Hg ; <80 mm Hg – OPTYMALNE

Jeśli występują skoki ciśnienia, warto zgłosić się do lekarza.

Lekarze

W Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS pacjentami opiekują się:

Anna Borowiecka
Internista, kardiologia, endokrynologia
Marek Sypień
Internista, kardiologia
Pliki do pobrania
Pobierz zalecenia
Zalecenia pooperacyjne
Pobierz zalecenia
Zalecenia pooperacyjne
Pobierz zalecenia
Zalecenia pooperacyjne

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 21:00

Jak dojechać
Centrum HAHS to:
30
lat niesienia pomocy Pacjentom
32
prowadzonych specjalizacji
72000
umówionych
wizyt