Przyjście na świat dziecka, to dla rodziców wspaniały, ale i trudny czas. Piętrzą się pytania, mnożą wątpliwości. W tym miesiącu o odżywianiu niemowląt opowiadają pediatrzy z Centrum HAHS: Anna Korlatowicz-Bilar, Adela Kaźmierczak, Marta Ogrodowska.

Czy produkty stałe możemy doprawiać przyprawami?

Kuchnia niemowlęca to kuchnia bez soli. To nasze złe przyzwyczajenia, prowadzą do wniosków, że to, co bez soli jest niesmaczne. Delikatne przyprawy takie jak maje ranek, koperek są zdrowe i doskonale podnoszą walory smakowe potrawy. Kształtowanie nawyków właśnie w tym okresie życia ma ogromy wpływ na dietę naszego dziecka w przyszłości, a co za tym idzie na jego zdrowie. Nadmiar soli prowadzi do nadciśnienia tętniczego, dlatego im później nasza pociecha będzie miała kontakt z solą, tym lepiej dla jej zdrowia w przyszłości.

A co z ze słodzeniem?

To kolejny problem, który pokutuje wśród mam, a szczególnie naszych babć. Absolutnie nie powinno się dosładzać jakichkolwiek produktów, nawet tych kwaśnych, na przykład owoców. Wśród gotowych produktów dla niemowląt proponujemy wyszukiwać produkty, które nie są dosładzane. Niestety jeszcze wielu producentów w celu poprawy smaku dodaje cukier.

Czy niemowlętom możemy podawać miód?

Nie zaleca się podawania miodu w pierwszym roku życia ze względu na możliwość obecności przetrwalników bakterii Clostridium botulinum. Może ona wywołać niebezpieczną chorobę nazywaną botulizmem dziecięcym. Spożywanie miodu w późniejszym okresie życia jest bezpieczne.

A co z sokami?

Zgodnie z definicją Agencji Żywności i Leków soki owocowe to produkty, w których jest 100% udział soku owocowego. W pierwszym roku życia soki nie służą zaspokajaniu pragnienia i nie powinny zastępować wody. Przy tym, powinny być podawane łyżeczką, nie butelką, nie powinny być dosładzane i podawane przed snem i w nocy. Zaleca się podawanie soków do 150 ml na dobę (porcja liczona łącznie z ilością spożytych owoców).

Zdecydowanie należy podkreślić, że niemowlęta, a także dzieci w późniejszym okresie życia powinny pić przede wszystkim wodę.

Jaką wodę powinnyśmy podawać naszemu dziecku?

Podajemy wodę źródlaną albo naturalną wodę mineralną nisko-zmineralizowaną, niskosodową i niskosiarczanową. Szczególnie niebezpieczne, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami, może być stosowanie wody studziennej. Od 6 miesiąca życia podajemy wodę za pomocą otwartego kubka. Przyzwyczajanie dziecka w 1 roku życia do picia wody zamiast soków ma znaczenie w profilaktyce otyłości.

Czy istnieją specjalne zasady przygotowania mleka dla niemowląt?

Mleko modyfikowane przygotowujemy zawsze przed każdym karmieniem, a pozostałości należy wyrzucić i nie wykorzystywać w czasie następnego karmienia. Jeżeli planujemy karmienie dziec-ka poza domem, wtedy przygotowujemy podgrzaną wodę w termosie, a proszek podajemy do niej bezpośrednio przed posiłkiem. Nie należy mleka modyfikowanego przechowywać w termosach lub podgrzewaczach do butelek.

Kiedy możemy podawać mleko krowie?

Według najnowszych zaleceń mleko krowie możemy podawać po skończonych 12 miesiącach życia, ale jego ilość nie powinna przekraczać 500 ml na dobę.

Czy niemowlętom możemy podawać mleko kozie?

Mleko kozie, a także owcze zawiera dużą zawartość soli mineralnych, niską zawartość kwasu foliowego i witamin, szczególnie z grupy B, co zwiększa ryzyko niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12. Z tego powodu nie jest zalecane dla dzieci, w szczególności dla niemowląt.

Temat żywienia to bardzo wiele zagadnień nurtujących rodziców każdego dnia. Na pozostałe pytania chętnie odpowiemy w bezpośredniej rozmowie w naszym Centrum.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 21:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Centrum HAHS to:
72000
umówionych
wizyt
33
lekarzy czekających
na Ciebie
32
prowadzonych specjalizacji