Ciąża to niezwykły czas, pełen pozytywnych emocji i szczęścia, ale i przykrych dolegliwości. Niektóre z nich są jak najbardziej typowe, inne wymagają konsultacji z lekarzem, gdyż mogą świadczyć o chorobie, którą należy od razu zacząć leczyć.
Typowe i nietypowe – jak je rozpoznać? Przede wszystkim należy mieć wiedzę o tym, jak dziecko rozwija się w każdym trymestrze ciąży i jakie mogą być tego skutki odczuwalne przez kobietę. Jeśli jakikolwiek objaw wyda się niepokojący, warto od razu zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Typowe dolegliwości w ciąży
Pierwszą odczuwalną zmianą po zajściu w ciążę jest brak miesiączki. Ale na początku mogą pojawić się także inne objawy, które świadczą o tym, że dziecko się rozwija. Już po 8 tygodniach uformowane są zawiązki wszystkich narządów Twojego malucha.
W pierwszym trymestrze mogą się pojawić typowe dolegliwości, takie jak:
- nudności i wymioty (zazwyczaj rano, ale mogą się pojawiać przez cały dzień),
- tkliwość piersi (stają się bardziej napięte i wrażliwe na dotyk),
- zmęczenie i senność,
- częste oddawanie moczu (spowodowane uciskiem macicy),
- zgaga,
- zaparcia,
- bóle i zawroty głowy.
W drugim trymestrze mogą pojawić się dodatkowo następujące dolegliwości:
- bóle pleców i kręgosłupa (spowodowane powiększaniem się brzucha),
- problemy z trzymaniem moczu (np. w trakcie kichnięcia czy kaszlu),
- obrzęki rąk i nóg, a nawet całego ciała,
- skurcze łydek,
- wysokie ciśnienie.
W trzecim trymestrze ciąży mogą się pojawić jeszcze:
- parcie na pęcherz,
- żylaki,
- hemoroidy,
- uczucie rozpierania (na skutek ustawiania się dziecka).
Alarmujące objawy
Oprócz typowych dolegliwości, mogą się pojawić także te, na które należy zwrócić szczególną uwagę i koniecznie powiadomić o nich swojego lekarza prowadzącego, zwłaszcza, że może dojść do poważnego w skutkach zatrucia ciążowego.
W pierwszym trymestrze ciąży:
- omdlenia,
- krwawienie,
- ból podbrzusza.
W drugim trymestrze ciąży:
- obrzęk całego ciała,
- wysokie ciśnienie,
- szybki przyrost wagi.
W trzecim trymestrze ciąży:
- swędzenie całego ciała (może oznaczać zaburzenia funkcjonowania wątroby),
- pieczenie przy oddawaniu moczu (może wskazywać na zakażenie),
- ostry ból w pachwinie,
- obrzęk całego ciała, wysokie ciśnienie i szybki przyrost wagi (może to być zatrucie ciążowe).
Nadciśnienie tętnicze – objawy i leczenie w ciąży
Nadciśnienie w ciąży to poważny problem, który jest niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Może prowadzić do niedotlenienia i zaburzeń rozwoju.
Zaniepokoić powinno ciśnienie podwyższone do 140/90 mmHg, często występuje ono po 20 tygodniu ciąży, nawet u kobiet, które przedtem miały prawidłowe ciśnienie. Najczęściej ustępuje ono po porodzie (po 12 tygodniu po porodzie) – nazywane jest nadciśnieniem ciążowym.
Najczęstsze objawy oprócz podwyższonego ciśnienia, to: bóle i zawroty głowy oraz obrzęki.
Nadciśnienie ciążowe zazwyczaj nie wymaga leczenia, a jedynie nieustannej kontroli (częściej niż raz w tygodniu). Wykonuje się także badania moczu, by sprawdzić poziom białka. Oprócz tego zaleca się odpoczynek i lekkostrawną dietę.
W niektórych przypadkach lekarz decyduje się przepisać leki obniżające ciśnienie krwi.
Jeśli ciśnienie krwi przekroczy 160/110 mmHg niezbędna jest hospitalizacja.
Cukrzyca ciążowa – badania, leczenie, postępowanie
Cukrzyca ciążowa występuje często, ale nie zawsze. Statystyki mówią, że pojawia się o 2-4% ciężarnych, najczęściej w trzecim trymestrze, a po porodzie objawy całkowicie ustępują.
Nieleczona cukrzyca ciążowa może mieć negatywne skutki, jeśli chodzi o rozwój dziecka, a nawet wywołać przedwczesny poród. W związku z tym w ciąży regularnie kontroluje się poziom cukru we krwi. Badana jest glukoza na czczo, a pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą.
Jeśli zostanie zdiagnozowana cukrzyca ciążowa, niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety, która jednak różni się od zwykłej diety cukrzycowej, dlatego koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Wizyta u diabetologa to podstawa w takiej sytuacji. Specjalista pomoże ułożyć dietę obniżającą poziom cukru we krwi, uwzględniając okres ciąży, masę ciała, a także aktywność. Zazwyczaj zalecane jest także badanie cukru glukometrem (na czczo i godzinę po każdym posiłku). Niezbędne są także częstsze wizyty u lekarza prowadzącego.
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 7:00 - 21:00, sob. 8:00 - 14:00
wizyt