Hemoroidy – nazywane fachowo guzkami krwawniczymi – ma każdy z nas, natomiast żylaki odbytu co drugi Polak. Takie są szacunki. Jest to bardzo wstydliwy temat, wiele osób męczy się z tych schorzeniem. A tę przypadłość można leczyć. Dziś zajmiemy się tematem hemoroidów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są dokładnie hemoroidy?
  • Jak unikać tej choroby?
  • Jak może objawiać się nieprawidłowe działanie hemoroidów?
  • Jak leczyć i jakie mogą być konsekwencje ignorowania problemu hemoroidów?

Hemoroidy pełnią funkcję uszczelniającą kanał odbytu, razem z mięśniami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Problemy pojawiają się, gdy hemoroidy działają nieprawidłowo: są zbyt duże lub niedostatecznie opróżniają się z krwi.

W jaki sposób powstają choroby związane z hemoroidami?

Jest to przypadłość, która występuje niezależnie od wieku. Przyczyn upatruje się w siedzącym trybie życia i braku aktywności fizycznej. Negatywnie może wpływać również zła dieta, ciąża i zmiany hormonalne.

Żylaki odbytu najczęściej pojawiają się wśród osób otyłych, u kobiet po kilku ciążach, a także u osób starszych (ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe).

Jak zapobiegać hemoroidom?

Przede wszystkim staraj się prowadzić aktywny tryb życia. Nie musi to być od razu wyczynowy sport – wystarczy, że będziesz regularnie uprawiał gimnastykę i spacerował. Ważna jest również higiena pracy. Jeśli prowadzisz siedzący tryb pracy, ważne, by krzesło było dostosowane do dłuższego siedzenia. Nie zapominaj również o regularnych przerwach, by rozprostować kości.

W dobie smartfonów wizyty w toalecie się przedłużają. Siadamy na toalecie i spędzamy tam kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. To można wyeliminować, nie zabierając telefonu ze sobą.

Jak mogą się objawiać hemoroidy?

Pierwszą i najczęstszą sygnałem, że coś nie tak jest z hemoroidami w naszym organizmie, jest świąd odbytu i jego okolic. Nie powinno się tego bagatelizować, bo nieleczone może prowadzić do pojawienia się krwawienia.

Powiększone guzki powodują wrażenie niepełnego wypróżnienia, przez co generujemy większe parcie, a to z kolei podrażnia guzki i może powodować ich pękanie.

Dalsze ignorowanie schorzenia może powodować wypadanie guzków, powikłania zapalne i zakrzepowe.

Zaburzenia pracy hemoroidów rozwijają się powoli, więc jeśli zauważasz u siebie pierwsze oznaki, nie czekaj, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem proktologiem (ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu), który będzie Ci w stanie pomóc.

“Idę do lekarza, czego się spodziewać?”

Najważniejsze już za Tobą. Podjąłeś decyzję o leczeniu. Czeka się badanie, które przeważnie wykonywane w pozycji leżącej (na lewym boku). Lekarz jest w stanie odpowiednio zdiagnozować hemoroidy poprzez analizę wizualną i badaniem palcem. Wykonuje się też anoskopię za pomocą wziernika. Nie ma się czego obawiać, badania te są krótkie i przede wszystkim bezbolesne.

Jak leczyć hemoroidy?

Sposób na walkę z nieprawidłowym działaniem hemoroidów jest kilka:

Zmiana diety – trzeba dużo pić, jeść warzywa, owoce, unikać w nadmiarze nasion, które mogą podrażniać odbyt. Sugerowane jest również ograniczenie kawy, herbaty, wina i alkoholu wysokoprocentowego, produktów, które mogą powodować wzdęcia.
Lekarstwa – stosuje się również tabletki, które działają przeciwzapalnie oraz maść mająca właściwości łagodzące świąd i obrzęk.
Zabieg – jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium, stosuje się usunięcie guzków. Tu też nie ma się czego bać, guzki są usuwane bezboleśnie, bez znieczulenia.
Metoda Barrona – polega na założeniu na guzki uciskowej opaski, która uniemożliwia dopływ krwi. Dzięki temu guzki odpadają, metoda ta jest bardzo skuteczna i jest szeroko stosowana.
Laser – możliwe jest też usuwanie guzków metodą laserową. Zabieg trwa ok. 15-20 minut. W tym wypadku jednak trzeba liczyć się z większym wydatkiem.
Nie lekceważ problemu

Nieleczone hemoroidy mogą być dużym problemem dla osoby, która się z tym boryka. Mogą pojawić się objawy, które utrudnią normalne, codzienne funkcjonowanie. Stan zapalny może stać się nie do zniesienia, kłopotliwe może być nawet siedzenie i chodzenie.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 21:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Centrum HAHS to:
72000
umówionych
wizyt
30
lat niesienia pomocy Pacjentom
32
prowadzonych specjalizacji