Przyjście na świat dziecka, to dla rodziców wspaniały, ale i trudny czas. Piętrzą się pytania, mnożą wątpliwości. W tym miesiącu o dylematach związanych z odżywianiem niemowląt opowiadają pediatrzy z Centrum HAHS: Anna Korlatowicz-Bilar, Adela Kaźmierczak, Marta Ogrodowska.

Czy karmienie piersią jest nadal najlepsze dla mojego dziecka?

Karmienie piersią jest najlepszym, najbardziej właściwym i najtańszym sposobem karmienia niemowląt. Mleko matki zawiera składniki niezbędne dla rozwoju dziecka, w najlepiej przygotowanym składzie i proporcjach. Według wytycznych wyłączne karmienie piersią jest zalecane przez pierwsze 6 miesięcy życia, jednakże po 4 miesiącu można wprowadzać niewielkie ilości żywności uzupełniającej.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie można karmić piersią?

Trzeba powiedzieć, że istnieją sytuacje kiedy mama nie może karmić piersią. Spotykamy się w praktyce z zaniepokojonymi matkami, które mają ogromne wyrzuty sumienia, poczucie niespełnienia, z powodu braku możliwości karmienia piersią. Aktualnie na rynku znajduje się szeroka gama produktów zbliżonych do mleka matki prawie w stu procentach.W związku z tym, jeżeli tylko możemy to karmimy naszą pociechę piersią, ale gdy musimy włączyć mieszankę modyfikowaną to możemy to zrobić, najlepiej po konsultacji z lekarzem, celem wyboru najbardziej odpowiedniego preparatu.

Kiedy możemy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia?

Pierwsze pokarmy stałe należy wprowadzać stopniowo, nie wcześniej niż w 17 tygodniu, ale nie później niż w 26 tygodniu, oczywiście najlepiej równocześnie karmiąc piersią. Pokarmy do diety wprowadzamy pojedynczo co kilka dni, obserwując naszą pociechą. Niektóre mamy, szczególnie dzieci alergicznych, prowadzą kalendarz, w którym zaznaczają daty wprowadzania nowych produktów i ewentualne reakcje dziecka. Wnikliwa obserwacja dziecka pomaga w przyszłości lekarzom przy poszukiwaniu potencjalnych alergenów.

Jakie ilości produktów możemy podawać na początku?

Wprowadzamy produkty stałe w małych ilościach, po 3-4 łyżeczki jednorazowo, obserwując reakcję dziecka. Dzieci reagują bardzo różnie na nowe smaki, część z nich jest nimi zachwycona, część pluje, wzdryga się przy ich podawaniu. Ale proszę się nie zniechęcać, taka reakcja dziecka nie świadczy o tym, że dany produkt jest odrzucony na zawsze i należy spróbować czegoś innego. Proponujemy dziecku jeden produkt przez kilka dni, tak aby poznało nowy smak i go zaakceptowało.

Kiedy należy wprowadzać gluten do diety?

Gluten wprowadzamy do diety w tym samym okresie co pozostałe produkty stałe, czyli pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia. Wprowadzamy go w małych ilościach, początkowo 2-3g, co odpowiada pół łyżeczki kaszki mannej, stopniowo zwiększając w następnych miesiącach.

Czy ważna jest kolejność wprowadzania produktów stałych?

Kolejność nie ma zasadniczego znaczenia, jednakże preferowane jako pierwsze są warzywa. Należy wybierać produkty ze sprawdzonego źródła, o wysokiej jakości, bezpieczne dla niemowląt.

Czy lepsze są produkty ze słoiczków czy też robione w domu?

Produkty tzw. słoiczkowe, pochodzą z upraw, które podlegają restrykcyjnym normom. Jeżeli mamy dostęp do warzyw i owoców ze sprawdzonych źródeł, oczywiście możemy przygotować posiłki samodzielnie. Warunek podstawowy to bezpieczeństwo produktów, jeżeli jest spełniony, to wybór między daniem ze słoiczka czy z domowej kuchni powinien być zależny od preferencji rodziców, ich czasu i finansów.

Jak należy podawać pierwsze produkty uzupełniające?

Oczywiście łyżeczką, która powinna być twarda, np. metalowa i płaska. Konsystencja powinna być dostosowana do wieku, tak aby ćwiczyć umiejętność żucia i gryzienia. W 5-6 miesiącu życia następuje początkowe rozdrabnianie pokarmu językiem, dlatego też pokarmy powinny mieć konsystencją gładkiego puree. Od 7-8 miesiąca życia dziecko nabiera umiejętności pobierania pokarmu wargami z łyżeczki, następuje rozwój umiejętności i koordynacji umożliwiających samodzielne jedzenie. Dlatego w tym okresie podajemy dziecku pokarmy zmiksowane, ale także posiekane, rozgniecione, podawane do rączki.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 21:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Centrum HAHS to:
32
prowadzonych specjalizacji
30
lat niesienia pomocy Pacjentom
72000
umówionych
wizyt