Nagle u Twojego dziecka występuje reakcja alergiczna. Czy oznacza to, że właśnie zjadł coś, na co może być uczulony? Co wtedy robić, jak postępować i co robić?

W tym artykule zajmiemy się alergiami pokarmowymi u dzieci. Dowiesz się z niego m.in.

  • Jak powstają alergie pokarmowe u dzieci?
  • Jak wygląda reakcja alergiczna – jakie są objawy?
  • Jakie mogą być tego konsekwencje alergii?
Jak postępować w sytuacji wystąpienia uczulenia pokarmowego?

Reakcje alergiczne u dzieci (jak również u dorosłych) są bardzo złożone i mogą zależeć od wielu czynników. Uczulenia mogą mieć podłoże genetyczne, ale też na wystąpienie objawów alergii mogą wpływać takie czynniki jak: zmiana w nawykach żywieniowych, zanieczyszczone środowisko. U dorosłych mogą to być też używki: papierosy, alkohol, a nawet duże ilości kawy (jednak dziś skupiamy się na dzieciach).

U bardzo małych dzieci często przyczyną alergii może być niedostatecznie wykształcony układ pokarmowy.

Jak wygląda reakcja alergiczna?

System immunologiczny nie radzi sobie z trawieniem pokarmu i produkuje przeciwciała, co z kolei wywołuje reakcję alergiczną. Najczęściej objawia się to w formie m.in. obrzęku jamy ustnej, kolek, wzdęć i bólu brzucha oraz wymiotów. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia, wypryski, a uczulona osoba może kaszleć, mieć nagły, wodnisty katar i problemy z oddychaniem.

Warto mieć świadomość, że alergia nie musi występować natychmiast po konsumpcji. Może się pojawiać kilka godzin, kilka dni, a nawet kilka tygodni po dostarczeniu do organizmu jedzenia z alergenami. Nie ma tu reguły, dlatego też niezbędne w tym przypadku są szczegółowe badania na reakcje z poszczególnymi alergenami.

Reakcje alergiczne u dzieci najczęściej pojawiają się w początkowych miesiącach jego życia, zazwyczaj do 3 miesiąca. Mogą również występować przy wprowadzaniu nowych składników do codziennego jadłospisu dziecka.

Co robić w przypadku zauważenia objawów alergii pokarmowej?

Przede wszystkim nie należy dziecka leczyć samemu. Istnieje konieczność skontaktowania się ze specjalistą (alergologiem lub pediatrą), aby zawęzić i ustalić pokarm, który może powodować uczulenia.

W początkowych etapach trzeba dokładnie obserwować objawy i łączyć je ze spożywanymi produktami. Im alergia zostanie wcześniej odpowiednio zdiagnozowana, tym lepiej dla młodego człowieka.

Po diagnozie czeka Cię wiele pracy związanej ze zmianą diety, a przede wszystkim dyscypliny u siebie i dziecka. Konieczne jest całkowite wyeliminowanie produktów z alergenami.

Według badań najczęściej dzieci najczęściej są uczulone na:

  • zboża zawierające gluten,
  • jaja i ryby,
  • owoce morza,
  • pomidory,
  • owoce cytrusowe (m.in. pomarańcze, mandarynki, cytryny),
  • czekolada i kakao,
  • orzechy (bardzo uciążliwa alergia. Śladowe ilości orzechów mogą się znajdować w bardzo wielu produktach),
  • soja,
  • seler,
  • truskawki i poziomki,
  • miód.
Czy istnieje lek na alergię pokarmową?

Niestety nie. Można jednak całkowicie wyeliminować alergeny i wszystkie objawy mogą w 100% ustąpić po 2-3 latach. Produkty obecnie są szczegółowo opisane, więc wystarczy dyscyplina, aby unikać przyjmowania produktów zawierających alergeny. Alergie pokarmowe u dzieci mogą łagodzić również leki antyhistaminowe.

W przypadku występowania astmy o podłożu alergicznym objawy mogą być bardzo poważne. Młody człowiek może doznać nawet wstrząsu anafilaktycznego. W takich wypadkach koniecznie trzeba wezwać karetkę.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 21:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Centrum HAHS to:
30
lat niesienia pomocy Pacjentom
72000
umówionych
wizyt
32
prowadzonych specjalizacji